Což o to, každý asi chce předat svým dětem to nejlepší, co v něm samém je. Problém ovšem nastává, že sami občas netušíme, co vlastně to nejlepší je. Alespoň ti moudřejší o tom pochybují. Řekněme ale, že umění hrát šachy k tomu lepšímu určitě patří. Jenže ty naše ratolesti nějak nechtějí pochopit, co je vlastně pro ně dobré. Brání se našemu působení, pokud se něco vyposlechnou, tak jen nějaký nepodstatný zlomek toho, co jim chceme předat.

šachy

Důležitá je motivace

Pokud jste se už o něco takového pokoušeli, jistě víte, že dítě u aktivity moc dlouho nevydrží. I po neustálém znovu vysvětlování zjistíte, že i kdybyste dítěti danou problematiku již několikrát vysvětlovali, z vašeho monologu si pranic pamatuje. Zkuste pro to dítě nějak motivovat, nebo mu danou problematiku nějak zpříjemnit a prodat dětskou formou. Například takto opravdu chcete naučit základní partie šachu, stáhnete do počítače zajímavou šachovou hrou, která bude pro děti jistě zábavnější formou než několika hodinový výklad nad otevřenou šachovnicí. Učte ho vždy jen po chvilkách, aby ho daná věc nezačala okamžitě spíše nudit a aby se dokázal z každé vaší lekce něco odnést. Vždy ho na začátku každého tréninku vyzkoušíte, co si z minulé lekce pamatuje. Pokud to bude alespoň něco, rozhodně nešetřete chválou. Dítě si to bude pamatovat a o to více se bude snažit udělat vám radost i příště.

hra

Děti se ale učí jinak, než my dospělí. Věci prožívají, něco utkví a něco ne. Je zajímavé, kolik věcí nakonec umí. Abychom jim neznechutil něco dříve, než mohou sami objevit a to kouzlo věcí a vztahů, tak je nutné postupovat pomalu a s vědomím, že ta naše námaha je možná slepá ulička.
Takže až příště zase naše děti nebudou vědět, co je pro ně nejlepší, vzpomeňte si na 1 hezké přísloví: „První půlku života nám ničí rodiče, druhou půlku děti“. 

Summary
Jak naučit vaše děti hrát šachy?
Share