Odstraňování starých nátěrů je dost pracná záležitost. Jestliže zvolíme dobrou techniku, máme naději, že vše dopadne podle našich představ. Starý nátěr se odstraňuje většinou ze dvou důvodů.
1. Chceme nanést na nábytek nátěr nový, a tak dát našemu kusu nábytku nový lesk.
2. Chceme odstranit nátěr z důvodu zrestaurování nábytku.
· Máme-li podezření, že se nám dostal do ruky nějaký vzácnější kousek, raději se do ničeho nebudeme sami pouštět a svěříme věc odborníkovi.
starožitné židle
Pokud má naše křeslo historickou hodnotu jen pro nás, můžeme to zkusit. Jestliže chceme starý nátěr odstranit docela, je nejlepším řešením louhování. Tuto proceduru můžete absolvovat sami. Skýtá v sobě ale určitá rizika. Práce s louhem je velice nebezpečná a také byste se mohli dostat do křížku se zákonem. Při práci s louhem je potřeba zajistit předpisovou likvidaci chemického odpadu. Uvažte tedy, jestli by se nevyplatilo najít v okolí profesionální louhárnu a tam nechat nátěr odborně odstranit. Není to až tak nákladné.
čalouněná židle

Zbrousit až na dřevo

Pokud chcete natřít jen menší kus nábytku a máte jistotu, že se původní barva překryje novým odstínem, tak si můžete vše zajistit svépomocí. Nedejte se oklamat tím, že někteří výrobci ručí za dokonalou přilnavost barvy na jakýkoliv povrch. Až bude natřeno, už bude pozdě dovolávat se etikety. Proto si připravte pečlivě povrch tím, že odstraníte veškerý možný nátěr. Pokud jsou na stávající barvě bublinky a praskliny, určitě je Vám jasné, že je třeba brousit. Podle čištěné plochy můžete použít nejprve drátěný kartáč, s jehož pomocí půjde barva rychle dolů. Pak už postačí vše zdokonalit brusnými papíry. Brusné papíry se rozlišují podle zrnitosti. Čím vyšší číslo, tím jemnější papír. Na začátku budete tedy pravděpodobně pracovat s papírem o zrnitosti čtyřicet a skončíte u čísla tři sta dvacet.