Proto se vyplatí vědět, jak po hmyzím útoku co nejúčinněji bojovat proti bolesti i otoku. Tím, co máte zrovna při ruce.
Na rovinu – máte-li alergii, například na včelí bodnutí, nepomůže vám ani svěcená voda. Pokud nejste vybaveni osvědčenými medikamenty, pak byste měli co nejdříve vyhledat lékaře. Není to váš případ? Pak určitě vyzkoušejte některou z následujících babských rad. Přinese úlevu od svědění, pálení, bolesti a otoku zasažené části těla.
komár na ruce
·         Rychlou úlevu od štípanců přináší ledové obklady. Nemáte-li při sobě kostku ledu, nebo jiný ledový obklad, jednoduše si pusťte na postižené místo proud ledové vody.
·         Octový obklad je klasika – stačí nakapat pár kapek na kapesník a přiložit. Namísto klasického octa můžete použít i jablečný ocet. Nemáte jej? Správnou volbou je i silný solný roztok.
·         Na štípance můžete použít i šťávu z citronu. Nebo přiložte na ranku rovnou celý jeho plátek. Když už jsme u těch plátku – někdo zase nedá dopustit na stejný postup s cibulí.
·         Jedlá soda se hodí na kdeco, takže bodnutí hmyzem není výjimkou. Smíchejte ji s trochou vody tak, abyste vytvořili kašičku. Tu pak na místo aplikujte. Prý stejně dobře funguje i kypřící prášek do pečiva.
·         Máte zrovna po ruce banán? Pochutnejte si na něm, což by vás mělo zklidnit vnitřně, ale slupku nevyhazujte. Právě její vnitřní strana je na štípance jako dělaná. Po přiložení uleví od bolesti i otoku. Ale musí být čerstvá.
·         V létě často grilujeme, a tak je pravděpodobné, že se bude ve vašem dosahu nacházet i dřevěné uhlí. Pak už stačí jen navlhčit jej a přiložit na ránu. Mělo by neutralizovat jed.
·         Obtíže zmírní také pár kapek oleje z tea tree nebo z levandule.
·         Jak známo, alkohol dezinfikuje. Pokud u sebe máte něco ostřejšího, aplikujte to vnějším způsobem – přímo na štípanec.
To všechno jsou dobré rady, ale co když jste v přírodě, a s sebou nemáte vůbec nic ze seznamu výše? I pro vás máme rychlou pomoc.
útok žihadly
·         Jestliže roste v dosahu jitrocel kopinatý, natrhejte jej a na ranku přiložte. Ani ten nemáte?
·         Pomohou vám vaše vlastní sliny. Obsahují enzymy bojující proti bakteriím. Jednoduše si tedy na postižené místo plivněte pokaždé, když začne svědět. Ale neroztírat!

Summary
Víme, co vám bodne po hmyzím bodnutí
Share