Zrak je jeden z nejdůležitějších orgánů, který nám příroda dala. Mnohdy si ho ale příliš nevážíme a moc o něho nepečujeme. Pokud si říkáte, že Vy máte přeci oči zdravé a nepotřebujete se tedy nijak omezovat, nemusíte mít tak úplně pravdu.
otevřené oko
Vše, co je namáháno a přetěžováno, se časem unaví a pak nastane problém.
Co našemu zraku škodí nejvíce?
1)     Dlouhé vysedávání před monitorem počítače.
2)     Nekonečné jízdy autem za snížené viditelnosti.
3)     Pobyt v prašném prostředí.
4)     Ostré sluneční paprsky.
5)     Klimatizace.
V poslední době se stále častěji vyskytuje problém, který je označován jako syndrom suchého oka. Lékaři tento termín trochu poupravili a nazvali ho „syndromem kancelářského oka“. Tento problém totiž postihuje nejčastěji ty, kteří pracují na počítači tak usilovně, že si nedělají ani přestávky. Když se navíc soustředí na nějaký úkol přespříliš, zapomínají dokonce i mrkat. Tím se z oka vypařuje slzný film, který oko před vysycháním chrání. Podle odborníků je každý pátý pacient postižený tímto syndromem.
oční vyšetření

Dejme očím, co si zaslouží

Další skupinou lidí, která může být očními problémy postižena, jsou senioři. Po padesátce se může vyskytnout problém zeleného a šedého zákalu. Je tedy potřeba dát našemu zraku to, co si zaslouží. Tím je správná výživa s dostatečným přísunem luteinu. Tato látka se nachází především v zelenině a ovoci. To nejvhodnější poznáte snadno. Je to ovoce a zelenina žluté, červené a oranžové barvy. Mrkev, meruňky, papriky, rajčata. Dalším zásobníkem luteinu jsou i vejce.
–         Dalším prvkem, který je pro náš zrak nezbytným, je zinek. Ten chrání naše oči před oxidativním stresem.
–         Na tento prvek jsou bohaté ořechy.
Jestliže dodáte svému tělu vitamín A, který přispívá k prevenci šerosleposti, určitě se Vaše oči budou cítit lépe. Vitamín A najdeme v mléčných produktech. Pak už stačí jen dostatek odpočinku a máme vyhráno. 

Chraňme si zázrak vidění
3 (60%)2