Programování a počítače mohou být pro někoho velkým oříškem a pro někoho naopak jsou počítače svět. Pohybujete se po internetu a myslíte, že zvládnete vše. Ovšem při studiu začátků programování, například v Pythonu, se může stát, že se ztratíte a najít si cestu zpět může být trochu obtížnější. Naštěstí se dnes začít orientovat není těžké, jelikož nejlehčím způsobem je škola hrou. A u studia programování toto pravidlo platí dvojnásob.
blondýna u notebooku
Jedním z portálů je například Checkio, kde se můžete učit buď javascript nebo python. Dostanete vstupní otázku, kterou když nesplníte, dostanete odkaz na knihy o pythonu. Prostředí je velmi příjemné a hravé, úloh je opravdu dostatek. Česká fóra tuto hru hodnotí velmi kladně, dokonce pár vyspělých programátorů tuto hru zkusilo a zhodnotili je taktéž dobře. Ve fórech často najdete i způsoby, kterými hráči kód vyřešili, sami se o ten svůj můžete podělit.
Empire of code je hra, kde záleží na budovách ve vaší kolonii. Můžete útočit proti vojákům, ostatní hráči vás na oplátku taktéž mohou napadat. Programování využijete ve chvíli, kdy musíte napsat algoritmus pro vylepšení budov či chování vašich vojáků v bitvě. Opět se zde můžete pro pomoc obracet k fóru ve hře.
radost z vítězství
Další hrou je CodeCombat, ta je naopak z prostředí fantasy. Získáte svého hráče, kterého si s postupem hry vylepšujete. V každém levelu dostanete úkol, který postupuje od nejlehčího po nejtěžší, tudíž na počátku můžete vstoupit do hry i bez znalostí programování. Zadání je vždy na začátku, poté je složení kódu na vás. Odešlete jej a můžete pozorovat pohyb svého hrdiny na obrazovce. Dokonce se k vám poté může připojit i zvířecí společník.
Kromě těchto her můžeme zmínit například CodeCraft nebo CodeMonkey. Možností studia kódů je mnoho a sami si můžete vybrat, zda-li preferujete spíše strategii, či fantasy příběh.