Pletení, šití a vůbec ruční práce jsou oblíbenou činností nejedné ženy, ba dokonce i mužů. Návodů, jak plést z vlny či šít z vlněných látek, najdeme v knihách, časopisech či internetu spousty. Pro švadlenky a pletařky jsou však neméně důležité i informace o vlně jako takové. Vlna má různorodé využití. Můžeme z ní plést šály, rukavice, čepice, svetry, stejně jako vlněných látek ušít šaty, kostýmy, kalhoty a mnohé další…
pletení
Ovčí vlna je materiál s velmi dlouhou tradicí, delší má už jen len. Vlněné tkaniny začali vyrábět Sumerové okolo roku 4000 př.n.l. Největší část produkce vlny pochází z Austrálie.
Vlněné vlákno je přirozeně elastické, takže se vlněné látky nemačkají a nevytahují tak moc jako bavlněné. Na rozdíl od bavlny je vlna méně pevná za mokra jako za sucha. Špatně snáší prudké změny teplot, měla by se prát ve vodě pokojové teploty. Na praní tohoto materiálu by se neměly používat klasické prací prášky či gely, nýbrž speciální na vlnu. Pokud bychom ji chtěli vybělit či z ní odstranit nějaké skvrny, musíme použít přípravek na bázi peroxidu, abychom ji nezničili.
Na každé ovci je více druhů vlny, jinou má ovce na břiše, jinou na zádech. Po ostříhání rouna dochází k určení (dle jemnosti), zda bude ta konkrétní použita na koberce či se z ní dají vyrobit kvalitní látky.
Kvalitnější a příjemnější na nošení je vlna jehněčí tzv. lambswool a jedná se o vlnu z prvního stříhání ovce.
Sportovci a pletařky využívají merino vlnu. Je to vlna z plemene, které se tak přímo jmenuje. Vyrábí se z ní funkční oblečení. Tato vlna je velmi jemná a hřejivá, nekouše, můžeme si ji dát přímo na tělo. Díky jejím vlastnostem se z ní často plete oblečení na miminka.
ovce a jehně
Extra kvalitní vlna je označena značkou Woolmark.
Mezi vlněné látky můžeme zařadit např. vlněný flanel, který se využívá na obleky, na kostýmy či kalhoty nebo vlněný krep. Ten se hodí se např. na vlněné šaty, obecně na splývavější kousky oblečení.
Kromě vlněných látek existují také vlněné příze – čistá vlněná příze, merino vlna a další.