Výběr kuchyňské linky spočívá především ve volbě barvy, stylu, designu a ceně. V neposlední řadě by ale mělo být umístění jednotlivých částí, které zajistí jednoduchou a rychlou práci. Vždyť praktičnost patří mezi základní stavební kameny každé kuchyně. Jinak se hospodyňka zbytečně naběhá a bude působit chaoticky. A vaření v takové atmosféře ji navíc nebude ani těšit.
potraviny na prkýnku
Základem správného uspořádání je rozdělení kuchyně na čtyři pracovní zóny:
· Varná zahrnuje sporák, troubu, mikrovlnnou troubu, varnou konvici a další spotřebiče, které se používají k tepelné úpravě potravin. Zařadit zde můžeme i pomocníka v odvodu par – digestoř.
· Mycí navazuje na varnou zónu, patří sem dřez či odkapávač na umyté nádobí.
· Přípravná je blízko varné zóny, dochází zde k přípravě surovin.
· Odkládací bývá v blízkosti skladovacích prostor a platí zde jednoduchá rovnice: čím větší tato plocha bude, tím lépe.
Toto rozdělení pomůže v uspořádání samotné kuchyňské linky, jak si ale poradit se spotřebiči? Budeme vycházet z umístění jednotlivých pracovních zón, protože ty určují, který spotřebič do jaké zóny logicky (a samozřejmě také prakticky) zapadá. Svou roli bude hrát také pomyslný pracovní trojúhelník tvořený z varného centra, dřezu a chladničky. Všechny tyto části by měly být ve vzdálenosti dva až tři kroky od sebe, celkový obvod by neměl přesáhnout 6 metrů.
Při umístění lednice vycházíme z toho, že se musí dát pohodlně otevřít dokořán, pro snadné vyjmutí poliček a celkově dobré dostupnosti k ní. Pro jistotu se doporučuje ponechat rezervu od skříněk či zdi ve vzdálenosti alespoň 5 centimetrů. To umožní také vyrovnanou spotřebu elektrické energie. Spotřebič by totiž jinak vydával teplo, které by se od skříněk či zdi odráželo zpátky k němu, což má za následek přehřívání a tedy vyšší spotřebu.
vařící pár
Varná deska by pro pohodlné užívání měla být z obou stran obklopena odkladní plochou. Trouba se umísťuje bud pod ni nebo do tzv. technického bloku. Pro dodržení pravidel praktičnosti by měla dosahovat minimální výšky 90 centimetrů, maximální pak 115 centimetrů.