Brusel by každopádně měl zaujmout místo na Vašem seznamu měst, která chcete v budoucnu navštívit. Cestovatele láká svoji různorodostí snad ve všech sférách a nemusíte se bát, že byste se zde ztratili. Domluvíte se totiž vlámsky, francouzsky, německy i anglicky.

Brusel, hlavní město Belgie, je známé především svou multikulturalitou a z toho pramenícími společenskými kontrasty. Potkáte tu nejen lidi různé rasové příslušnosti, ale také zbohatlíky, mezi kterými chodí bezdomovci s žebracím kalíškem.

belgická vlajka

Atomium

Pokud si na chvíli chcete připadat jako v roce 3000, navštivte Atomium. Kovová konstrukce, která je věrnou napodobeninou atomu železa, rozhodně není pro lidi, kteří se bojí výšek. Tyčí se do výšky 102 metrů a výšlap nahoru vede šikmými chodbami. Když se ovšem překonáte, čeká Vás nádherný výhled, u kterého si můžete vychutnat belgické speciality podávané v místní restauraci. 

Atomium

Grande-Place

Na náměstí Grand-Place si přijdou na své jak ti, co dávají přednost architektuře a historii, tak milovníci květin. Náměstí je ohraničeno po celé délce historickými budovami převážně s gotickými prvky. Na jaře se zde konají květinové trhy a jednou za dva roky je možné zahlédnout květinový koberec, který je tvořen řezanými květinami všech druhů a barev.

 

Evropský parlament

V rámci prohlídek je možné navštívit i exteriéry a interiéry samotného Evropského parlamentu včetně jednacího sálu a překladatelských „budek“. Zajímavým architektonickým doplňkem je kovová konstrukce uprostřed jedné z budov. Přístupné jsou i přednášky a výstavy týkající se aktuálních témat řešených Evropskou Unií.

 

Čůrající chlapeček

Kdo o něm ještě neslyšel, mohl by tento symbol Bruselu považovat za poněkud bizarní. Soška vznikla ve 14. století jako uctění malého chlapce, který se vyčůral na nepřítele. Teprve relativně nedávno přibyla socha čůrající holčičky a čůrajícího pejska. I když se sošky v posledních letech staly častým cílem zlodějů, najdete je na každém rohu.

Brusel aneb Nejen čokoláda, hranolky a pivo
4.8 (95%)4