.


Přeprava jízdních kol osobními automobily může probíhat v zásadě třemi způsoby. První z nich, nejjednodušší, vyžaduje minimálně demontáž předního kola a následně zbytek rámu i s předním kolem uložit do interiéru vozu. Pokud cestujete sami, nebo maximálně ve dvou, a nevezete s sebou příliš mnoho dalších zavazadel, u větších vozů třídy combi to nepředstavuje problém.

kola

Střešní nosič, nebo nosič na kouli?

Druhou možností je naložit jízdní kola na střešní zahrádku a ukotvit je na speciální nosič. Takto převáží jízdní kola zhruba 70 procent všech automobilistů, přepravujících kola, v České republice. Výhodou je poměrně nízká cena nosičů, která běžně nepřesahuje tisíc korun. Nevýhodou je naopak situace, kdy nemáte v průběhu jízdy plně pod kontrolou, co se nad vašimi hlavami na střeše automobilu odehrává. Pokud se uvolní některý ze spojů, nebo dojde k technickému defektu, může nastat nepříjemná havárie.

Třetí možností, sice nákladnější, zato po technické stránce nejlépe zabezpečenou, je montáždržáků na kola na tažné zařízení jako jeho příslušenství. Tento způsob je i praktičtější z hlediska přístupu k bicyklům. Držáky se vyrábí z kombinace slitiny hliníku a ocelových komponent, převážet lze tímto způsobem až 4 kola najednou.

kolo

.

Největší přednosti držáků kol na tažném zařízení:

  • Jízdní kola máte stále v zorném úhlu, řidič je může kontrolovat průběžně vždy, kdy se podívá do zpětného zrcátka. Jakýkoli podezřelý pohyb nebo vibrace za zavazadlovým prostorem jsou důvodem k zastavení a ke kontrole uchycení kol, případně samotného držáku.
  • Na nosiči lze vézt až 4 kola najednou, což není možné ani na střešním nosiči, ani v interiéru osobního vozu.
  • Manipulace s koly je snadná, zvedáte je do malé výšky od země, nemusíte žádat o pomoc někoho dalšího, kdo vám kola umístí na střešní nosič.
  • Výška vozidla zůstává prakticky nezměněna, to je zásadní při průjezdech tunely, pod mostními konstrukcemi, kde je dopravní značkou udáváno omezení výšky vozidel.
  • Některé modely nosičů na kola lze opatřit zámkem a tyto držáky se dají také sklápět.

Jízdní kola lze přepravovat osobním vozem několika způsoby
4.5 (90%)4
.